You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Ładowanie...

grafika
07 marca 2020

Co to jest AMP ?

Projekt opiera się na AMP HTML z istniejących technologii która pozwala na budowanie lekkich stron internetowych na urządzenia mobilne. Mechanizm ten działa na urządzeniach mobilnych i bazuje na przesyłaniu zasobów statycznych przy współpracy z serwerami Google. Przykładem takiego wykorzystania może być Facebook i dzięki temu może hostować i renderować treści wydawców bezpośrednio na kanale wiadomości.

Komponenty AMP

Przyśpieszone strony w technologii AMP składają się z trzech elementów

 • AMP HTML - zestaw tagów dostosowanych do specyfikacji AMP. Aby większyść wydajność struktura ogranicza pewne funkcje i nakłada ograniczenia na niektóre tagi HTML.
 • AMP JavaScript - biblioteka odpowiedzialna za ładowanie wszystkich zewnętrznych zasobów na stronie.
 • Sieć dostarczania Cache - Zoptymalizowana sieć zaprojektowana do buforowania stron i natychmiastowego dostosowania ich do kodu AMP.
 • Dla kogo ?

  Obecnie technologia AMP jest dobrym rozwiązaniem dla portali informacyjnych lub sklepów zawierających dużą ilość treści i grafik. Przyśpieszone strony mobilne pomagają takim platformą zarządzać ilością danych i zapewniać doskonałą wydajność. Wielkim plusem jest brak reklam blokujących korzystanie ze strony i zmniejszenie czynnika odrzuceń.

  Jak wdrożyć AMP na stronę?

  Szczegółowy obraz wdrożenia amp znajdziesz w dokumentacji Google

  Inaczej sprawa wygląda w systemach open source do zarządzania treścią typu Wordpress czy Prestashop potrzebujesz tylko wtyczkę którą skonfigurujesz pod odpowiedni szablon.


  Ograniczenia AMP

  Mimo tego, że AMP znacząco redukuje kod aby poprawić wydajność są pewne wizualne ograniczenia.

 • Javascript niestety nie jest dozwolony do użycia z wyjątkiem biblioteki AMP.
 • Treść ładowana jest z użyciem leniwego ładowania.
 • Wymagana będzie usprawiona wersja CSS.

 • Końcowe przemyślenia

  Na koniec można stwierdzić, że projekt AMP ofertuje dobre możliwości w szybkości działania i konwersji witryny ale należy pamiętać, że na całość witryny wpływają także inne elementy.  Autor: Specjalista ds. Projektowania - Radosław Koniarski